امروز چهارشنبه 2 خرداد 1397

نخستین پهپاد خورشیدی کشور رونمایی شد

تاریخ ارسال : 26 آذر 95

نخستین پهباد خورشیدی کشور، امروز جمعه 26 آذرماه در غرفه پارک علم و فناوری خوزستان در هفدهمین نمایشگاه ملی دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار رونمایی شد.


 
به گزارش خبرنگار علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر بابک مختاری رئیس پارک علم و فناوری خوزستان در حاشیه این مراسم با اشاره به بازدید وزیر علوم و معاون پژوهشی وی از غرفه پارک، اظهار کرد: اولین پهپاد خورشیدی کشور که توسط شرکت داناسازان صنعت افق از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری خوزستان ساخته شده است، امروز 26 آذرماه در هفدهمین نمایشگاه ملی دستاوردهای پژوهشی با حضور دكتر خسرو پيري مديركل برنامه‌ريزي امور فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري رونمایی شد.
 
وی با اشاره به مشخصات این پهپاد، گفت: در این فناوری مدت زمان پرواز با استفاده از پنل‌های خورشیدی بسیار افزایش یافته و سیستم کنترلی شامل خلبان خودکار (autopilot)، کنترل به وسیله تلفن همراه و همچنین به‌صورت دستی است.
 
رئیس پارک علم و فناوری خوزستان تصریح کرد: این پهباد در حوزه‌های مختلف بازرسی و به‌خصوص خطوط لوله انتقال نفت و گاز در شرایط مختلف جغرافیایی و جوی، نقشه‌برداری، اکتشاف، بازدید از سدها، مرزبانی زمینی و دریایی، هواشناسی، مانور و تنظیم گزارش تصویری از مناطق صعب‌العبور و حتی کنترل محیط‌زیست گیاهی و جانوری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
مختاری مزیت‌های این سیستم را شامل زمان پرواز بسیار بالا، هدایت به وسیله دستی و خلبان خودکار عنوان کرد و افزود: این پهپاد می‌تواند در عملیات کنترل و پایش خودکار خطوط انتقال نیرو و انرژی جهت نشت‌یابی، جلوگیری از هدررفت و ارائه کلیه خدمات تخصصی سنجش از راه دور مورد استفاده قرار گیرد.
 
وی خاطرنشان کرد: همچنین این پهپاد در نقشه‌برداری هوایی برای تهیه تصاویر ارتوموزائیک با قدرت تفکیک زمینی 5 سانتی متر مناسب جهت تهیه نقشه و تهیه مدل‌های مختلف ارتفاعی و ارائه منحنی طراز کاربرد دارد.
 
رئیس پارک علم و فناوری خوزستان افزود: در بخش اکتشاف و مدیریت معادن نیز کاربرد این پهپاد در شناسایی هوایی معادن و بررسی مسیر پیشروی معدن، محاسبه حجم برداشت معدن و غلظت‌سنجی عمق زمین است.
 
مختاری گفت: همچنین در اسکن سه‌بعدی می‌توان از این پهپاد برای سه‌بعدی سازی رقومی عوارض طبیعی، ساختمان‌ها و شهرها به‌صورت رقومی با قابلیت اندازه‌گیری دقیق تمام فواصل، سطوح و احجام استفاده کرد.
 
وی تصویربرداری هوایی، عکس‌برداری و فیلم‌برداری هوایی از فعالیت‌ها و پروژه‌ها جهت مستندسازی و همکاری با فیلم‌سازان و شرکت‌های تبلیغاتی و حوزه مدیریت بحران به منظور ارزیابی هوایی بلایای طبیعی و ارائه خدمات امدادی به‌صورت هوایی جهت مدیریت بحران‌های زیست‌محیطی را از دیگر کاربردهای این پهباد برشمرد.

 
تماس با ما

  • تلفن ثابت : (061) 33338335 - 8
  • فکس : (061) 33338339
  • کد پستی : 6133873386
  • ایمیل : info[@]khstp.ir
  • آدرس : اهواز- امانیه- خیابان سقراط غربی بین انقلاب و پودات- پلاک 93 - ساختمان پارک و علم فناوری خوزستان